Մակրոտնտեսությունից մինչև ֆինանսական շուկաներ, Ամունդիի նեդրումային տեսլականը
Համաժողովին հյուրընկալել էինք տարբեր ոլորտներից շուրջ 400 մասնակցի և ավելի քան 500 առցանց հետևորդ հաղորդակից եղան ժամանակի կարևորագույն թեմաներին։
Առանցքային թեմաներից էր «Ամունդիի ներդրումային տեսլականը 2024թ-ի համար. մակրոտնտեսությունից մինչև շուկաներ», որը ներկայացրին Ամունդիի Պատվիրակված ներդրումային լուծումների բաժնի համաղեկավար Ֆրեդերիկ Պասկալը և Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենի տեղակալ և ֆոնդերի կառավարչ Հրայր Ասլանյանը։
Ամփոփելով նախորդ տարվա արդյունքները, բանախոսները անդրադարձան ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող երկրների տնտեսական միջավայրին։
Եվ այսպես, զարգացող երկրներում 2023թ մակրոտնտեսական ցուցանիշները վկայում են այն մասին, որ կենտրոնական բանկերի դրամավարկային պայմանների թուլացումը նպաստել է ֆինանսական շուկաների վերականգնմանը և կայուն եկամտաբերության ձևավորմանը։
Զարգացող երկրներում գրանցվել է բաժնետոմսերի գների 10 տոկոս աճ, պարտատոմսերի դեպքում՝ 10-13 տոկոս աճ՝ արտահայտված թե՛ ազգային արժույթով, թե՛ արտարժույթով ։ Այսպիսի առաջընթաց արձանագրվել է նաև Հայաստանում։ Գնաճի նվազման և ՀՀ ԿԲ կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցման շնորհիվ կանխիկ դրամական միջոցների և երկարաժամկետ պարտատոմսերի 2023թ արդյունքները բավականին դրական են եղել՝ ապահովելով 12% և 18% եկամտաբերություն։ Ըստ մակրոտնտեսական միտումների և ֆինանսական շուկաների վերաբերյալ կանխատեսումների՝ առաջիկա 2 տարիներին զարգացած շուկաների գնաճը կդանդաղի։  Այստեղ շատ կարևոր է դերակատարում ունեն Կենտրոնական բանկերը։
Անդրադառնալով կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարմանը, Հրայր Ասլանյանը նշեց, որ 2023թ․-ին ֆոնդերը գրանցել են երկնիշ աճ՝ 12-15 տոկոս։ Ինչ վերաբերում է տակտիկական ներդրումային քաղաքականությանը՝ Զարգացած երկրների բաժնետոմսերի մասով 2024թ․ 1-ին կիսամյակում Ամունդի-Ակբան կցուցաբերի զգուշավոր մոտեցում, սակայն 2-րդ կիսամյակում որոշ չափով կավելացնի ռիսկը։ Զարգացող երկրների մասով Հրայր Ասլանյանը կարևորեց թե՛ բաժնետոմսերում, թե՛ պարտատոմսերում իրականացվող ներդրումները՝ պահպանելով սելեկտիվ մոտեցումը։ Անդրադառնալով հայաստանյան ներդումներին նշեց, որ նախապատվությունը կտրվի ոչ ֆինանսական հատվածի և՛ պարտքային, և՛ բաժնային ներդրումներին։

From macroeconomics to financial markets, Amundi investment views
We hosted around 400 participants from various fields at the forum and more than 500 online followers joined the discussions of the most relevant topics of the time. One of the key topics was "Amundi's investment views for 2024. from macroeconomics to markets", which was presented by Frederic Pascal, Co-Head of the OCIO Solutions Division, Multi-Asset Solutions at Amundi, and Hrayr Aslanyan, Deputy CEO and fund manager of Amundi-Acba.
Summarizing the results of the previous year, the speakers reflected on the economic environment of both developed and developing countries.
And thus, in 2023 the macroeconomic indicators in developing countries show that the remission of monetary terms by the Central Banks contributed to the recovery of financial markets and performance stability.
In developing countries, share prices increased by 10 percent, the bonds had a 10-13 percent increase, expressed both in national and in foreign currency. Armenia also marked progress in this regard. Due to the decrease in inflation and the reduction of the refinancing rate by the Central Bank of Armenia, cash funds and long-term bonds had positive results in 2023 with performance of 12% and 18%. According to macroeconomic trends and financial market forecasts, inflation in developed markets will slow down in the next 2 years. Central Banks play a very important role here.
Speaking about the management of cumulative pension funds, Hrayr Aslanyan mentioned that in 2023 the funds had double-digit growth – 12-15 percent. As for tactical investment policy in the first semester of 2024 Amundi-Acba will show a cautious approach to equity in developed countries, however, it will somewhat increase the risk in the second semester. Hrayr Aslanyan highlighted the importance of investing in both equity and bonds in developing countries, maintaining a selective approach. Referring to the investments in Armenia, he mentioned that preference will be given to both bonds and equity of the non-financial sector.