Արհեստական բանականության դերը կայուն ֆինանսներում
Ամունդի-Ակբա տնտեսական համաժողովի օրակարգում էր նաև ժամանակի ամենաարդիական թեմաներից մեկը՝ արհեստական բանականությունը կայուն ներդրումներում մարտահրավերներ և հնարավորություններ։ Պանելային քննարկման փորձագետներն էին Ամունդի ներդրումային ինստիտուտի Ներդրողների գրագիտության և  Ակադեմիական համագործակցության բաժնի ղեկավար Մարի Բրիերը, Covenant Venture Capital-ի ղեկավար, գիտնական Արմէն Խրլոբեանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և կարգավորման դեպարտամենտի տնօրեն Գարեգին Գևորգյանը։ Քննարկման մոդերատորն էր հասարակական գործիչ, Հայաստանում կրթության արդիականացման գործում մեծ ներդրում ունեցող Արամ Փախչանյանը։
Մարի Բրիերն արհեստական բանականության մասին խոսեց կայուն ֆինանսավորման տեսանկյունից։  Ի՞նչ դեր ունի արհեստական բանականությունը կայուն ներդրումային որոշումներ կայացնելու գործընթացում։
Ըստ Մարի Բրիերի ներկայումս հասանելի են AI գործիքները, որոնք կարող են հավաքել և վերլուծել բնապահպանական, սոցիալական, կառավարչական սկզբունքների հետ կապված ռիսկերի և հնարավորությունների վերաբերյալ ավելի շատ տեղեկատվություն, քան երբևէ: ԱԲ-ն տվյալներ է հավաքագրում իրական ժամանակում և օգտվում նաև այլընտրանքային աղբյուրներից՝ ձայնային տեղեկատվություն, տեքստ կամ լուսանկար։ Տվյալների վերլուծությունը հնարավորություն կտա տեսնելու, թե ինչպես են ընկերությունները կիրառում բնապահպանական, սոցիալական և կառավարչական սկզբունքները։ Խնդիրն այն է, որ այժմ ընկերություններին տարբեր վարկանշավորման գործակալություններ են գնահատում, հետևաբար վարկանշավորումը հիմնված է սուբյեկտիվ ընտրության վրա։ Ընկերությունների մասին ավելի լայն պատկերացում կազմելու համար անհրաժեշտ են  ամբողջական տվյալներ։ Այստեղ մեծ աշխատանք ունի անելու արհեստական բանականությունը, որը կարող է միավորել ամբողջ տեղեկատվությունն ընկերությունների վերաբերյալ։ Այս տեղեկություններն օգտագործելով ներդրողները կկարողանան գնահատել ընկերություններին։ Չնայած ընձեռած հնարավորություններին, առկա լայնածավալ տվյալների վերլուծության մեջ դեռ կան մարտահրավերներ, որոնցից են տվյալների ճշգրտությունը, աշխարհագրական ամբողջական ծածկույթի և պատմական տվյալների բացակայությունը։ ԱԲ-ն օգտակար գործիք է, բայց այն պետք է զգուշորեն կիրառել։
Անդրադառնալով համաժողովի ներկաներին ուղղված հարցին, թե որն է լինելու արհեստական բանականության ամենամեծ մարտահրավերը՝ Արմեն Խրլոբեանը նշեց, որ կա վտանգ տվյալների անվտանգության հարցում, եթե որևէ մեկը հասանելություն ստանա որևէ առցանց ծառայության տվյալներին, որոնցից օգտվում են մարդիկ։ Ինչ վերաբերում է աշխատուժին փոխարինելուն, ապա այստեղ ևս պետք է հարցին նայել այլ տեսանկյունից։ Այն աշխատանքները, որոնք վտանգավոր են և բավականին բարդ, կարող են անել մեքենաները։
Ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք Կենտրոնական բանկն արհեստական բանականության զարգացման գործում նախաձեռնող է, թե արձագանքող, Գարեգին Գևորգյանը նշեց, որ ԿԲ-ի հիմնական գործառույթը գների կայունության ապահովումն է և բոլոր որոշումները պայմանավորված են այս լիազորություններով։ ԿԲ-ն նախաձեռնողականություն չի ցուցաբերում և պատասխանատու չէ այս ոլորտի համար, սակայն միևնույն ժամանակ խրախուսում է ֆինանսական կազմակերպություններին փորձարկել նոր տեխնոլոգիաները։ Նա նաև կարևորեց պատրաստ լինել արհեստական բանականության մարտահրավերներին՝ հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է հենց այս տեխնոլոգիաների միջոցով իրականացվող խարդախություններին։
Արամ Փախչանյանի գնահատմամբ ԱԲ-ի ազդեցությունը շատ մեծ է, այն կա գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Ֆինանսական ոլորտում հատկապես հետևանքները հետաքրքիր կլինեն։ Այս ոլորտի վերաբերյալ 2 բևեռ կա՝ մի կողմից կա հստակ կարգավորում, կառավարում և կոնսերվատիզմ, մյուսում՝ գումար վաստակելու ցանկություն և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառում։

The role of artificial intelligence in sustainable finances
One of the most relevant topics on the agenda of Amundi-Acba Economic Forum was AI for Sustainable Finances: challenges and opportunities. The panel discussion brought together experts Marie Brier, Head of the Investor Intelligence and Academic Partnership at Amundi Institute, Armen Kherlopian, scientist, Head of Covenant Venture Capital, Garegin Gevorgyan, Director of Financial Stability and Regulation Directorate at the Central Bank of Armenia. The discussion was moderated by Aram Pakhchanyan, a public figure who made a great contribution to the modernization of education in Armenia.
Marie Brier introduced artificial intelligence from the perspective of sustainable financing. What is the role of artificial intelligence in the process of making sustainable investment decisions? According to Brier, AI tools are now available that can collect and analyze more information on ESG risks and opportunities than ever before. AI collects data in real-time and uses alternative sources: voice information, text or photo.
Data analysis will provide an opportunity to see how companies apply environmental, social and governance principles. The problem is the companies are now evaluated by different rating agencies, so the evaluation is based on subjective choice. Complete data is needed to get a broader picture of companies. Artificial intelligence has a lot of work to do here, it can combine all the information about companies. Using this information, investors will be able to evaluate companies. Despite the opportunities provided, there are still challenges in existing extensive data analysis, including data accuracy, lack of complete geographic coverage, and lack of historical data. AI is a useful tool, but it should be used carefully.
Regarding the question addressed to the attendees of the forum - what the biggest challenge of artificial intelligence will be - Armen Kherlopian noted that there is a risk in terms of data security if someone gets access to the data of any online service that people use. As for replacing the labor force, here too the issue should be looked at from a different angle. The jobs that are dangerous and quite hard can be done by machines.
In response to the question whether the Central Bank is proactive or reactive in the development of artificial intelligence, Garegin Gevorgyan stated that the main function of the Central Bank is to ensure price stability and all decisions are conditioned within this authority. The Central Bank does not show initiative and is not responsible for this sector, however it encourages financial organizations to experiment with new technologies. He also emphasized the importance of being prepared for the challenges of artificial intelligence, especially when it comes to frauds carried out using these technologies.
According to Aram Pakhchanyan, the impact of AI is immense, it exists in almost all areas. The results will be interesting especially in the financial sector. There are 2 poles in this field: on one hand there is clear regulation, management and conservatism, on the other hand there is a desire to make money and the use of modern technologies.